دکتر جاسبی

زندگینامه

 

 

 

 

مشخصات

 

نام:

عبدالله

نام خانوادگی:
جعفر علی جاسبی
نام پدر:
 اسکندر
متولد:
۱۳۲۳ تهران
ملیت:
 ایرانی
تعداد فرزندان:
 ۵

 

پیشینه تحصیلی
۱- لیسانس مهندسی صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران
۲- فوق لیسانس مدیریت صنعتی، دانشگاه آستون، بیرمنگام، انگلستان
۳- دکترای مدیریت تولید و فناوری، دانشگاه آستون، بیرمنگام، انگلستان

 

زندگینامه

عبدالله جعفر علی جاسبی در چهارم آذر ماه ١٣٢٣ هجری شمسی در تهران در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدر و مادرش نیز از کودکی در تهران زندگی می کردند. محل زندگی آنها در دوران کودکی و مدرسه ابتدایی در خیابان سیروس ،سر پولک پشت مسجد بهبهانی،از محله های قدیمی تهران بود.مدتی نیز در کوچه مدرس واقع در محله میرزا محمود وزیر از محله های قدیمی و  تاریخی تهران که به موازات خیابان سیروس از سرچشمه تا چهار راه سیروس است گذراند.سال آخر دوره متوسطه را در محله روبروی خیابان خراسان (نزدیک ماشین دودی قدیم که هم اکنون پارک کوثر می باشد)کوچه صحت،کوچه منفرد سپری نمود و تا زمان قیام خونین ۵ ١خرداد در این محله زندگی می کرد.عبدالله جاسبی در سن ٧ سالگی به مدرسه اعتضاد واقع در سرچنبک نزدیک امامزاده یحیی وارد شد. دوره متوسطه ۶ ساله خود را در هنرستان تهران گذراند و پس از گرفتن دیپلم دوره لیسانس خود را در رشته صنایع به پایان رساند و با اخذ مدرک لیسانس و احراز رتبه اول موفق به دریافت نشان و مدال درجه اول فرهنگ گردید. در سال ١٣۴۵ پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه علم و صنعت مشغول تدریس شد ودر سال ۴۶ برای گذران دوره نظام وظیفه از طرح ١٣ هفته ای اعضای هیات علمی دانشگاهی استفاده کرد و ١٣ هفته تابستان طرح خود را در پادگان فرح آباد تهران گذراند. در آنجا با سایر نیروهای علمی و مذهبی از جمله شهید دکتر عباسپور، شهید مهندس باکری و تعداد دیگری از افراد که مسئولیت های مختلف در انقلاب به عهده داشتند  آشنا شد وبا کمک آنها در محل پادگان اقدام به برگزاری نماز جماعت و بحث و تحلیل مسائل دینی و سیاسی نمود.

همزمان با تحصیلات متوسطه و دانشگاه، عصرها در مدرسه مهدیه، جامع المقدمات و علوم دینی رامی آموخت و در همان مدرسه نیزبه تدریس علوم روز و روش تدریس برای مدرسین آنجا پرداخت که جزوات روش تدریس او پس ازپیروزی انقلاب اسلامی، بصورت کتابی به نام روش تدریس و فن کلاسداری توسط وزارت آموزش و پرورش به چاپ رسید.

ایشان در سال ۱۳۵۱ ازدواج نمود که ثمره آن ۵ فرزند، ٣ پسر و ٢ دختر می باشد. در سال ۱۳۵۱برای ادامه تحصیلات وارد دانشگاه آستون در انگلستان شد. ابتدا مدرک فوق لیسانس خود را در رشته مدیریت صنعتی وسپس مدرک دکترای تخصصی خود را دررشته مدیریت تولید و تکنولوژی از دانشگاه آستون دریافت نمود و در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی به میهن بازگشت.

 

 

سوابق و فعالیتهای انقلابی، سیاسی و علمی دکتر عبدالله جاسبی قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

الف –قبل از پیروزی انقلاب اسلامی

دکتر جاسبی از دوره متوسطه به تشکیل گروه مذهبی- انقلابی از هم کلاسی های خود همت گذاشت و با مسافرت به قم برای دیدار امام خمینی (ره) که با روز هجوم ددمنشانه رژیم به حوزه علمیه قم همراه بود فعالیتهای انقلابی خود را آغاز کرد. در این مقطع زمانی فعالیتهای ایشان و دوستانش با توزیع اعلامیه های امام (ره) و شرکت در مجالس و محافل مذهبی و افشای چهره رژیم و شرکت در تظاهرات قبل و روز ۱۵ خرداد همراه بود. پس از مجروح شدن برادرش در ۱۵ خرداد به فکر گسترش فعالیتهای مذهبی افتاد. در سال ۱۳۴۶ با کمک شهید نامجو، شهید دکتر عباسپور و چندتن دیگر، اقدام به تاسیس تشکیلات سیاسی – نظامی زیرزمینی برای مبارزه با رژیم کردند که شهید اقارب پرست، شهید کلاهدوز و شهید آیت نیز از اعضای آن تشکیلات بودند.

این تشکیلات که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با نفوذ در نیروهای مسلح و ارگانهای کشور و در خط ولایت امام خمینی(ره) حرکت میکرد، توانست در حد خود منشا خدماتی باشد. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه علم و صنعت ایران، به تشویق دانشجویان به انجام فرائض دینی و اسلامی پرداخت که منجر به اخراج ایشان و یکی از همکارانش از این دانشگاه و انتقال به تکنولوژی ونک گردید. در خارج از کشور نیز با تشکیل انجمن اسلامی در شهر بیرمنگام، هدایت و رهبری نیروهای اسلامی را به عهده داشت و رابط بین تشکیلات زیرزمینی خود با فعالیت خارج از کشور بود.

برای همکاری با سایر گروه های مبارز و تامین هزینه های مبارزه، همراه با برخی از دوستان در شرکت سهامی قائمیان عضویت پیدا کرده و سهامدار شدند و همین امر مقدمه آشنائی ایشان با برخی از اعضای موتلفه اسلامی از جمله شهید اسلامی؛ شهید دکتر بهشتی، هرندی (برادر شهید هرندی) مرحوم شاهچراغی و مرحوم شفیق و سایرین شد.

ب:پس از پیروزی انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مسئولیتهای مختلفی در نهادهای جمهوری اسلامی و تشکلهای سیاسی به عهده گرفت. مشاور وزیر کشور، معاونت نخست وزیر درامور طرح ها و برنامه ها در دوره نخست وزیری شهید رجائی، پیشنهاد پست وزارت بازرگانی در دوره نخست وزیری شهید رجائی و استنکاف بنی صدر (رئیس جمهور وقت) از پذیرفتن این پیشنهاد، معاونت نخست وزیر و دبیر کل سازمان امور اداری و استخدامی کشور، در دوران نخست وزیری شهید دکتر باهنر، جناب اقای مهدوی کنی و جناب اقای موسوی، جانشین دبیر کل حزب جمهوری اسلامی در زمان دبیر کلی حضرت آیت الله خامنه ای، مسئول واحد تحقیقات اقتصادی و اجتماعی حزب جمهوری اسلامی، عضو هیات رسیدگی به اموال و اسناد حزب جمهوری اسلامی، رئیس دانشگاه آزاداسلامی، رئیس کمیسیون مدیریت ستاد انقلاب فرهنگی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با فرمان حضرت امام خمینی (ره)، منشی شورای عالی انقلاب فرهنگی عضو کمیسیون مشترک کمیسیون شماره ۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیات ممیزه دانشگاه علم و صنعت ایران، رئیس کمیته برنامه ریزی بخش آموزش و تحقیقات غیر دولتی برنامه ۵ ساله دوم جمهوری اسلامی، صاحب امتیاز و مدیر مجله علمی و پژوهشی اقتصاد و مدیریت، صاحب امتیاز هفته نامه فرهنگی سیاسی و اجتماعی فرهیختگان، صاحب امتیاز و مدیر مسئول خبرنامه دانشگاه آزاد اسلامی، صاحب امتیاز روزنامه آفرینش و روزنامه شاپرک، کاندیدای ششمین دوره و هشتمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، عضوشورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی، عضو شورای عالی برنامه ریزی، عضو شورای عالی جوانان، عضو شورای فرهنک عمومی ، استاد دانشگاه علم وصنعت ایران.

دکتر عبدالله جاسبی تالیفات متعددی در مدیریت و مسائل سیاسی و آموزشی دارد. به علاوه مقالات علمی و پژوهشی متعددی به زبان فارسی در مجله های معتبر علمی و پژوهشی داخل به چاپ رسانده و همچنین مقالات زیادی را به فارسی برگردانده اند.

از دکتر جاسبی همچنین مقالات علمی – پژوهشی متعددی در ارتباط با مدیریت و اقتصاد به زبان انگلیسی در مجله های معتبر علمی – پژوهشی داخلی و خارجی به چاپ رسیده است.( برای کسب اطلاعات مربوطه، به صفحه سوابق علمی ایشان مراجعه فرمایید).

ایشان در دوران فعالیتهای خویش مورد تایید و تشویق مقامات مسئول مملکتی بوده اند از جمله دریافت نشان لیاقت و مدیریت می باشد که بر اساس اصل ۱۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بپاس لیاقت و شایستگی در خدمت به نظام جمهوری اسلامی در اردیبهشت ۷۴ توسط ریاست جمهور به ایشان اعطا گردید. فعالیتهای علمی ایشان نیز مورد تائید دانشگاههای خارج از کشور قرار گرفته از جمله دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه آذربایجان، دکترای افتخاری از ارمنستان و نشان علمی از دانشگاه مسکو، دریافت تندیس طلایی و جایزه ویژه دومین سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی ایران- دریافت لوح سپاس از ریاست دانشگا علم و صنعت ، دریافت لوح از موسسه عالی پژوهشی تامین اجتماعی- دریافت لوح سپاس از آیت الله هاشمی رفسنجانی، دریافت لوح انجمن مهندسین ایران – دریافت نشان اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام – دریافت نشان از دانشگاه جرش کشور اردن- دریافت نشان از دانشگاه پنجاب پاکستان – لوح جامعه مهندسین کویت- دریافت لوح دانشگاه موته کشور اردن – دریافت لوح دانشگاه یرموک اردن، دریافت لوح کمیته برگزاری اولین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزادایران ، دریافت مدال نقره مرکز بین المللی بیوگرافی کشور انگلستان، دریافت نشان از دانشگاه چولانگ تایلند، دریافت مدال از دانشگاه اوتاوا کانادا، دریافت لوح از وزیر آموزش عالی مالزی، دریافت مدال دانشگاه اکس آن پرووانس مارسی فرانسه ، دریافت مدال از دانشگاه ژنو و بسیاری از نشانها و مدالهای دیگر از مراجع علمی کشور عزیزمان و بین المللی.

ایشان در دو دوره به عضویت شورای اجرایی سازمان بین المللی دانشگاهها (با سابقه بیش از ۵۰ سال ) برگزیده شدند. ایشان چند دوره متوالی به عضویت شورای اجرایی اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام انتخاب شدند و در سه دوره متوالی ریاست شورای اجرایی اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام را عهده دار شده اند.

شایان ذکر است که انتخاب متوالی ایشان در شورای اجرایی انجمن بین المللی دانشگاههای جهان و در شورای اجرایی اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام و همچنین انتخاب ایشان در سه دوره متوالی به ریاست این شورا در تاریخ آموزش عالی کشور ایران بی سابقه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

احکام

  1. ابلاغ دستور حضرت امام مبنی بر انتصاب دکتر عبدا… جاسبی به عنوان عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی با خط و امضاء حجت الاسلام والمسلمین مرحوم حاج احمد خمینی – ۱۶/۰۸/۱۳۶۷
  2. دریافت مدال درجه اول فرهنگ – حکم وزیر آموزش و پرورش – ۱۳۴۵
  3. مشاور وزیر کشور در امور اقتصادی – طی حکم وزیر کشور – آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱۳۵۸
  4. معاون نخست وزیر در امور طرح ها و برنامه ها – طی حکم شهید محمد علی رجائی نخست وزیر – ۱۳۵۹

۵- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی – از ۱۳۶۱ تا اسفند ۱۳۹۰

۶-عضو هیات موسس و هیات امناء دانشگاه آزاداسلامی

۷- عضو شورای اجرائی سازمان بین المللی دانشگاه ها در دو دوره متوالی.

۸- رئیس شورای اجرائی اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام ، در سه دوره متوالی.

۹- رئیس هیات امنای دانشگاه مجازی دانشگاههای جهان اسلام.

۱۰- ” مسئول ارتباطات با هیات عالی نظارت جهت ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در اجرای قانون بازسازی نیروی انسانی وزارت خانه ها و موسسات دولتی وابسته به دولت – طی حکم آیت الله مهدوی کنی – نخست وزیر – ۱۳۶۰

۱۱- معاون نخست وزیر در امر بازسازی نیروی انسانی وزارت خانه ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت – طی حکم آقای مهندس موسوی – نخست وزیر – ۱۳۶۱

۱۲- مسئول کمیته برنامه ریزی تحقیقاتی و آموزش غیر دولتی با حکم وزیر آموزش و پرورش و رئیس شورای برنامه ریزی – آقای دکتر محمد علی نجفی – ۱۳۶۱

۱۳- معاون دبیر کل حزب جمهوری اسلامی در برنامه ریزی و آینده نگری – طی حکم دبیر کل حزب جمهوری اسلامی ( رهبر معظم انقلاب اسلامی ) – ۱۳۶۲

۱۴- جانشین دبیر کل حزب جمهوری اسلامی – طی حکم دبیر کل حزب جمهوری اسلامی ( رهبر معظم انقلاب اسلامی ) – ۱۳۶۲

۱۵- مسئول واحد تحقیقات اقتصادی ، اجتماعی حزب جمهوری اسلامی – با حکم دبیر کل حزب جمهوری اسلامی ( رهبر معظم انقلاب اسلامی ) ۱۳۶۲

۱۶- نماینده رئیس جمهور برای ابلاغ پیام به مقامات لیبیائی – ۱۵/۶/۱۳۶۳

۱۷- ماموریت برای تعیین تکلیف اموال حزب جمهوری اسلامی – با حکم رهبر معظم انقلاب و آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱۳۶۶

۱۸- عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی – با انتصاب حضرت امام ( ره ) و ابلاغ آن توسط ریاست محترم جمهوری و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی ( رهبر معظم انقلاب اسلامی ) – ۱۳۶۷ – تمدید حکم ، توسط مقام معظم رهبری.

۱۹- عضو شورای مشترک کمیسیونهای ۱ و ۲ شورایعالی انقلاب فرهنگی – با حکم رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱۳۶۸

۲۰- دبیر و عضو کمیته گزینش استاد دانشگاه آزاد اسلامی – با حکم معاونت آموزشی و دبیر هیات مرکزی گزینش استاد وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – ۱۳۶۹

۲۱- منشی دوم شورایعالی انقلاب فرهنگی – با حکم رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی – آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱۳۶۹

۲۲- مدیر مسئول نشریه اقتصاد و مدیریت ( علمی – پژوهشی ) – نامه مورخ ۱۰/۷/۶۹ – مدیر کل مطبوعات داخلی

۲۳- مجوز تاسیس مجتمع آموزشی پسرانه در سراسر کشور بنام دکتر عبدالله جاسبی – طی حکم آقای دکتر محمد علی نجفی – رئیس شورای نظارت بر امور مدارس غیر انتفاعی – ۱۳۷۰

۲۴- مدیر مسئول نشریه آفرینش – مصوبه هیات نظارت بر مطبوعات – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – ۱۳۷۰

۲۵- مجوز تاسیس مجتمع آموزشی دخترانه در سراسر کشور بنام دکتر عبدالله جاسبی – حکم رئیس شورای نظارت بر امور مدارس غیر انتفاعی – ۱۳۷۰

۲۶- دریافت تقدیر نامه از مقام معظم رهبری به علت ” سرعت عمل درباره عناصر ضد انقلاب ” – ۱۳۷۱

۲۷- عضو هیات ممیزه دانشگاه علم و صنعت – با حکم رئیس دانشگاه – دکتر عباس طائب – ۱۳۷۱

۲۸- عضو شورای عالی جوانان – حکم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی – ۱۳۷۲

۲۹- عضو شورای گسترش آموزش عالی – حکم وزیر فرهنگ و آموزش عالی – ۱۳۷۳

۳۰- لوح سپاس برای تلاش در تدارک برپایی پنجمین اجلاس سراسری اقامه نماز – حکم نماینده ولی فقیه و مسئول اقامه نماز – حجت الاسلام محسن قرائتی – ۱۳۷۴

۳۱- عضو هیات امناء دانشگاه علم و صنعت – طی حکم رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی – آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱۳۷۴

۳۲- عضو هیات ممیزه دانشگاه علم و صنعت – با حکم رئیس دانشگاه دکتر محمود ملا باشی – ۱۳۷۵ ( انتصاب مجدد )

۳۳- تقدیر نامه به دلیل زحمات و تلاش ها در جهت اعتلای فرهنگ عمومی – با امضاء وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – سید مصطفی میر سلیم – ۱۳۷۶

۳۴ – منشی شورای عالی انقلاب فرهنگی – طی حکم ریاست محترم جمهوری و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی – سید محمد خاتمی – ۱۳۷۶

۳۵- مجوز انتشار نشریه شاپرک – بنام دکتر عبدالله جاسبی – ۱۳۷۶

۳۶- رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه آزاد اسلامی – با حکم دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر – سید احمد زرگر – ۱۳۷۷

۳۷- عضو هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران کشور – با حکم رئیس جمهور آقای سید محمد خاتمی – ۱۳۸۳

۳۸- عضو منتخب هیات امنای شهدای گمنام و مفقود الاثر کشور – با حکم مسئول هیات امناء شهدای گمنام و مفقودالاثر کشور – محمد رضا جعفری – ۱۳۸۵

۳۹- دریافت مدال طلا از جانب فدراسیون جهانی مخترعین – سال ۲۰۰۷

۴۰- دریافت تقدیر نامه ( دیپلم افتخار ) از نمایشگاه بین المللی مخترعین ژنو – ۱۳۸۶

۴۱- سپاسنامه به علت ارائه مقاله برگزیده در همایش ” ۱۵ خرداد ۴۲ – بسترها و زمینه ها ” توسط ریاست حوزه هنری و مدیر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی – ۱۳۸۷

۴۲- تقدیر نامه در ارتباط با نهادینه کردن فرهنگ چشم انداز ۲۰ ساله نظام اسلامی و نگاه علمی – تحقیقاتی به این سند علمی – با امضاء ریاست مجلس خبرگان رهبری – ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی – آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱۳۸۸

۴۳- عضو فدراسیون جهانی شوتوکان – کاراته – طی حکم فدراسیون جهانی – هیتوشی ، کاسویا – ۲۰۱۰-۲۰۱۲

۴۴- رئیس فدراسیون شوتوکان – کاراته آسیا – ۲۰۱۲-۲۰۱۰

۴۵- دریافت دیپلم افتخار از فدراسیون بین المللی اختراعات و مخترعین – با حکم آندراس و درس – ۲۰۱۱

۴۶ – عضو هیات امنای بنیاد ملی نخبگان کشور – با حکم رئیس جمهوری اسلامی ایران – دکتر محمود احمدی نژاد – ۱۳۸۵

۴۷- دریافت تقدیر نامه درباره اقدامات در شناسایی و تبیین فرهنگ و تمدن اسلام و ایران – توسط رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران – دکتر علی اکبر ولایتی – ۱۳۸۶

۴۸- مسئول تدوین تاریخ تاسیس دانشگاه ازاد اسلامی – با حکم رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی – آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱۳۹۱

۴۹- دریافت سپاس نامه از فدراسیون بین المللی کاراته به دلیل حمایت از ورزش و مخصوصا کاراته – با امضاء ریاض الدهالیمی – ۲۰۱۰ ( ۵/۸/۱۳۸۹)

۵۰- قدردانی از تلاش صمیمانه در اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر حل مشکلات دانشجویان حوزه علمیه شهید شاه آبادی – توسط آیت الله محمد یزدی رئیس وقت قوه قضائیه – ۲۶/۳/۱۳۷۷

۵۱- لوح تقدیر در ارتباط با ارتقاء کیفیت علوم و دانش بومی – نخستین همایش مدیریت کیفیت در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی – از طرف وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری و موسسه رشد مدیریت کیفیت

۵۲- تقدیر نامه برای برگزاری مسابقات جهانی روبوکاپ و حمایت همه جانبه برای سازماندهی این مسابقات توسط دانشگاه آزاد اسلامی – توسط پروفسور گرهارد کراتسشمار – ۲۰۱۱

۵۳- دریافت نشان در جه ۲ لیاقت – طی حکم آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور – ۱۹/۲/۱۳۷۴

۵۴- دریافت دیپلما از دانشگاه آذربایجان – آوریل ۱۹۹۵

۵۵- دریافت دیپلما از دانشگاه جمهوری آذربایجان – اکتبر ۲۰۱۱

۵۶- گواهی عضویت در OUTSTADING INTELLECTUAL OF THE CENTURY به دلیل تلاش و مشارکت در زمینه آموزش – فوریه ۲۰۰۲ – کمبریج – انگلستان

۵۷- مدیر مسئول فصلنامه ، علمی – پژوهشی به زبان انگلیسی با عنوان:
International Journal Of Management And Business Research

۵۸- کسب عنوان ” چهره برگزیده تلاشگر کیفیت ” با نظر سنجی انجام شده از صاحبنظران و پیشکسوتان ” جامعه کیفیت ” در جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کیفیت کشور ” – سال ۱۳۹۲

۵۹- عضو هیات عالی تجدید نظر دانشگاه آزاد اسلامی ( موضوع تبصره ماده واحده مصوب جلسه ۶۳۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی ) که در جلسه مورخ ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۴ تصویب و ابلاغ گردید .