دکتر جاسبی
۱۳۹۵ اسفند ۲۳

از غبار تا باران / جلد ۱

  • تألیف: دکتر عبدالله جاسبی
  • انتشارات: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
  • نوبت چاپ: سوم، پاییز1389
  • شمارگان: 3200

تاریخ‌ معاصر ایران‌ در همه‌ی‌ ابعاد سیاسی‌ ـ فرهنگی‌ و اجتماعی‌ خود، دارای‌ فراز و نشیب‌های‌ بسیاری‌ است‌. گذشته‌ از همّت‌ موّرخان‌ و تاریخ‌ پژوهان‌، آن‌چه‌ می‌تواند پژوهش‌ تاریخ‌ را پر برگ‌ و بارتر کند، حسب‌ حال‌ شخصیت‌ها و رجال‌ مؤثر در عرصه‌ی‌ تاریخ‌ معاصر ایران‌ زمین‌ است‌. رجوع‌ به‌شرح‌ حال‌ و خاطرات‌ شخصیت‌ها، بسیاری‌ از زوایای‌ پنهان‌ وقایع‌ روزگار ما را آشکار می‌کند و ما را در روند حوادث‌ قرار می‌دهد.

بی‌تردید این‌ خاطرات‌ همچون‌ بارانی‌ که‌ در غروب‌ غبارآلود روزی‌ دشوار ببارد، غبارها را فرو خواهد نشاند و چهره‌ی‌ حقیقت‌ را تابناک‌ خواهد ساخت‌. افزون‌ بر این‌ بسیاری‌ از آموزه‌های‌ فرهنگی‌ و اخلاقی‌ از میان‌ این‌ خاطرات‌ دست‌یافتنی‌ است‌. نسل‌ نو، با خواندن‌ این‌ مجموعه‌ها چراغی‌ بر آستانه‌ی‌ راه‌ خود روشن‌ می‌کند و از تجربه‌های‌ این‌ مردان‌، درس‌ می‌آموزد. آن‌چه‌ در این‌ مجموعه‌ پیش‌ روی‌ خوانندگان‌ فرهیخته‌ قرار دارد، جلد نخست‌ از دوره‌ی‌ زندگی‌نامه‌ی‌ خودنوشت‌ یکی‌ از چهره‌های‌ مطرح‌ در عرصه‌ی‌ تاریخ‌ و فرهنگ‌ معاصر، جناب‌ آقای‌ دکتر عبداللّه‌ جاسبی‌ است‌ که‌ بعد از طی‌ مراحل‌ مصاحبه‌، ضبط‌، پیاده‌سازی‌، تنظیم‌، فیش‌برداری‌ و ویراستاری‌؛ مؤلف‌ محترم‌ در این‌ دفتر به‌ شرح‌ حال‌ خود از دوران‌ کودکی‌ تا میانه‌ی‌ دهه‌ی‌ چهل‌ شمسی‌ پرداخته‌ است‌ و چند و چون‌ زندگی‌ سیاسی‌ و علمی‌ خود را پیش‌ روی‌ خوانندگان‌ نهاده‌ است‌.

مرکز اسناد انقلاب‌ اسلامی‌ امیدوار است‌ که‌ با فراهم‌ سازی‌ دیگر مجلدات‌ این‌ مجموعه‌ی‌ گرانقدر، آن‌ را هر چه‌ زودتر به‌ خوانندگان‌ مشتاق تقدیم‌ کند و در پایان‌ از زحمات‌ همکاران‌ محترم‌ معاونت‌ انتشارات‌ تشکر و قدردانی‌ می‌نماید.