دکتر جاسبی
۱۳۹۵ اسفند ۲۳

از غبار تا باران / جلد ۲

  • تألیف: دکتر عبدالله جاسبی
  • انتشارات: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
  • نوبت چاپ: اول، زمستان1388
  • شمارگان: 2500

دهه‌ی چهل و پنجاه شمسی، یکی از مهم‌ترین فصول حیات سیاسی ایرانیان محسوب می‌شود. در این دو دهه، ‌علی‌رغم این تصور که رژیم پهلوی از استحکام و استواری سیاسی نسبی برخوردار است، مبارزان مذهبی و سایر ‌جریانات سیاسی مخالف رژیم، با تشکیل هسته‌هایی مجزا، بر دامنه‌ی فعالیت‌های خود افزودند. روشن است که در این میان، گروه‌های مذهبی تحت زعامت حضرت امام‌خمینی با برخورداری از انگیزه ‌و عزم بالا و آگاه بودن از اهداف مبارزه به واسطه‌ی اتصال و ارتباط مستمر و پایدار با روحانیت، فعالیت‌های دامنه‌داری را تدارک دیده بودند که سرانجام، ‌حاصل این کوشش‌ها و مجاهدت‌ها، به سرنگونی رژیم پهلوی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی منجر گردید .

هرچند گروه‌های مذهبی، آمادگی‌ نظامی برای برخورد مسلحانه با رژیم پهلوی را نداشتند، اما خط مبارزه‌ی آنان به دلیل پایبندی و تمسک به اهداف مبارزاتی الهام‌یافته از حضرت امام‌خمینی، متفاوت از گروه‌های غیرمذهبی فعال در آن دوره بوده است، لذا ابعاد مبارزه‌ی این گروه‌ها بسیار فراگیر و حوزه‌های متعددی از جامعه را در بر می‌گرفت و به همین دلیل، انقلاب اسلامی بر دوش مردم و از راه‌هایی، به جز راه مبارزه‌ی مسلحانه به پیروزی رسید.

کتاب حاضر، جلد دوم دوره‌ی زندگی‌نامه‌ی خودنوشت چهره‌ی مطرح در عرصه‌ی تاریخ و فرهنگ معاصر ایران، جناب آقای دکتر عبدالله جاسبی است که با عنوان «از غبار تا باران» به آن روزهای سخت و دشوار اشاره دارد و برشی از یک فصل مبارزه‌ی خستگی‌ناپذیر و نستوه مردانی را به نمایش می‌گذارد که با تعلق خاطر فراوان به روحانیت و رهبری حضرت امام راحل کوششی‌ مستمر و پایدار درجهت رویارویی با رژیم پهلوی را آغازکردند و برخی در امتداد همین خط به شهادت رسیده و به لقای پروردگارشان شتافتند و برخی، ‌پیام آن شهیدان به‌خون‌خفته را به دوش کشیده و شاهد پیروزی انقلاب و استقرار نظام اسلامی شدند.

بی‌تردید آنچه درلابه‌لای سطور این کتاب آمده است، می‌تواند برای نسل فعلی و نسل‌های دیگر، الگوی تمام‌عیار از پایبندی و سخت‌کوشی یاران امام‌خمینی به اهداف والای مبارزاتی و پذیرش تحمل هرگونه تکلیف طاقت‌فرسا در قبال مسئولیت‌های دینی و ملی خود باشد؛ آنهایی که وظیفه‌ای جز ادای تکلیف، ‌برای خود تعیین نکرده بودند.

در این دوره از تاریخ و در شرایطی که رفاه‌زدگی وآسایش‌طلبی و عافیت‌جویی، ‌بخش‌هایی از جامعه را فراگرفته بود، تحرک و پویایی و مبارزات این «فئه‌ قلیله» که با ایمان محکم و پایداری تحسین‌برانگیز و نهراسیدن از تبعات مبارزه، ‌نظیر تهدیدها، زندان، شکنجه و تبعید و اعدام، ‌آن چنان‌که در سطرسطر کتاب حاضر دیده می‌شود، می‌تواند مشقات و ‌خستگی‌های یک مبارزه‌ی حق‌طلبانه را به تصویر بکشاند و این، ‌به‌شکلی ظریف و مهارت‌گونه در کلمات و عبارات این نوشتار نمایان شده است، به‌گونه‌ای که مطالعه‌ی آن را بر مخاطبان گرامی سهل‌وآسان می‌نماید.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی با انتشار این تاریخِ پرازحادثه، سرگذشت پرماجرا… امید دارد که مجلدهای بعدی این خاطرات گرانبها نیز برای چاپ آماده شود تا غبار خستگی آن روزهای سخت از پنجره‌ی خاطرات زدوده شود و نگاه روشن و امیدبخش امروز را فراروی آیندگان قرار دهد.